787 682 912 fdr@ciosl.pl

#DOSLBłeszno
Drodzy Mieszkańcy, jak z Waszą motywacją do aktywności fizycznej?

Motywacja w sporcie to temat coraz częściej podejmowany przez trenerów, działaczy sportowych i psychologów.
Obecnie nasze warunki fizyczne idą w parze z naszym rozwojem psychicznym i mentalnym, dlatego tak ważny jest trening naszego umysłu.

Motywacja nie bierze się z niczego. W każdym z nas jest jej różna ilość, którą możemy podnosić oraz obniżać.
Wykorzystujemy ją w trakcie codziennych, prostych czynnościach, jak i w skomplikowanych ćwiczeniach i zawodach sportowych.

Poprzez motywację rozumie się czynniki pobudzające nas do działania. Można je zobrazować i spróbować wzmocnić, skupiając się na konkretnych przykładach.
Motywacje dzielimy na zewnętrzną i wewnętrzną, obie są bardzo istotne, ale należny nauczyć się je rozróżniać dla lepszego zrozumienia ich cyklu tworzenia.

Motywacja zewnętrzna — stwarza zachętę do działania, które w jakiś sposób jest nagradzane lub , które pozwala uniknąć kary. Przykładem może być utrata możliwości wyjazdu na zawody.

Motywacja wewnętrzna — pobudza do działania, ma wartość sama w sobie. Przykładem mogą być nasze ulubione czynności, zainteresowania i marzenia.

Obecnie w sporcie zawodowym psycholog jest widoczny na każdym kroku. To nie oznacza jednak, że amatorzy go nie potrzebują lub nie mogą sami osiągnąć swojego wymarzonego poziomu.
Mogą, tylko muszą poświęcić więcej czasu na zrozumienie własnych emocji, które towarzyszą nam w trakcie uprawiania sportu.