787 682 912 fdr@ciosl.pl

#DOSLLisiniec

Przedstawiamy propozycje Naszej Mieszkanki pani Zofii na ciekawy artykuł pt. „Efekt kameleona. O tym, kiedy i dlaczego naśladujemy innych?” 💭

📰 Z badań wynika, że naśladujemy się wzajemnie, robiąc to nieświadomie.

📰 Przykładowo, kiedy nasz rozmówca pociera ręką twarz, prawdopodobnie wykonamy podobny gest.

📰 Wygląda na to, że zazwyczaj kopiujemy automatycznie takie proste reakcje behawioralne.

📰 Uważa się że za mimikrę odpowiadają neurony lustrzane – komórki nerwowe zlokalizowane w korze ruchowej.

📰 Neurony takie są zaangażowane w wykonywanie prostych ruchów, jak np. podniesienie szklanki z herbatą, a które to ruchy także mogą być wzbudzane podczas obserwowania innej osoby je wykonującej.

📰 Obserwując czyjeś ruchy, aktywizujemy drogowskazy mózgowe tego samego aktu, odtwarzając je zgodnie z umysłową podpowiedzią.

📰 Proste naśladowanie funkcjonuje na zasadzie komunikacji interpersonalnej.

📰 Naśladowca może podpowiadać naśladowanemu, że przez bycie niczym odbicie lustrzane drugiej osoby lepiej orientuje się w jej sytuacji.

📰 Okazuje się, że osoby, które są otwarte na drugiego człowieka – empatyczne, bardziej niż ludzie koncertujący się na sobie samych – narcystyczne dopasowują się do cudzych zachowań.

📰 Z przeprowadzonych obserwacji, psychologowie stwierdzają, że gdy Nam zagraża wykluczenie z grupy mocniej naśladujemy członków odrzucających Nas ze społeczności.

📰 Mimikra może być więc próbą uratowania zagrożonych relacji ludzi.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z artykułem: 💡

https://charaktery.eu/artykul/efekt-kameleona-o-tym-kiedy-i-dlaczego-nasladujemy-innych?fbclid=IwAR0HZJ-na7-eSvJODzhjh6A_3kYze11Uso6jxzqPnqX2LZmuNLu0oK1yZlM

Jesteśmy dla Was! 💚

📞 tel 572 377 071