787 682 912 fdr@ciosl.pl

#DOSLBłeszno

Obchodzimy dzisiaj Europejski Dzień Mózgu. Święto to zostało zapoczątkowane w roku 1998 roku i od początku zwracało uwagę na ważne znaczenie tego narządu w organizmie człowieka. W późniejszym okresie dzień ten pełnił także funkcję informacyjną o konieczności badań układu nerwowego. Terminem określającym zbiór nauk zajmujących się badaniami na temat mózgu jest neurobiologia. To nauki, które badają niezwykle skomplikowane, złożone i trudne reakcje zachodzące w organizmach ludzi i zwierząt.

Czym jest mózg?
,,Ludzki mózg to ważący około 1,5 kilograma galaretowaty twór, przez który nieustannie płyną, z prędkością kilkuset kilometrów na godzinę, impulsy elektryczne. W 80 proc. składa się z wody, resztę stanowią białka, tłuszcze, cukry i sole mineralne”.

To może was zainteresować, czyli rzeczy interesujące i ważne!

Kondycja mózgu a zanieczyszczenie powietrza.
Jak wynika z przeprowadzonych badań, kondycja naszego mózgu wiąże się ze stanem środowiska, w jakim żyjemy. Europejska Agencja Środowiska podaje, że w Europie wzrasta ilość udarów i znacznie obniża się odporność mieszkańców na choroby układu nerwowego, wraz ze wzrostem stężenia zanieczyszczeń nad europejskimi miastami. Zmiany klimatyczne i środowiskowe mają również wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Zespół naukowców, pod kierownictwem Andrey’a Rzhetskiego wykazał, że zanieczyszczenie powietrza wpływa na mózg, powodując procesy zapalne, które wywołują objawy podobne do depresji.

Jak zadbać o zdrowie naszego mózgu?
Zdrowie mózgu zależy zarówno od nas jak i od genetycznych uwarunkowań naszego DNA. Do podstawowych czynności, które pomogą nam zadbać o nasz mózg będą systematyczne pomiary: cukru we krwi, poziomu cholesterolu HDL, LDL, trójglicerydów, pomiar ciśnienia tętniczego i masy ciała. W razie jakichkolwiek odchyleń od normy ważne jest zdiagnozowanie problemu i szybka reakcja na potencjalną chorobę. Jeśli już chorujemy na: nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemię, cukrzycę, choroby serca należy stosować się do zaleceń lekarza specjalisty, bądź profesjonalnego dietetyka. Podstawowymi zaleceniami dla wszystkich jest ograniczenie stresu, więcej ruchu, więcej odpoczynku i relaksu oraz dobrze zbilansowana dieta.

Świadomość zagrożeń dla naszego mózgu i układu nerwowego jest bardzo ważna i warto doskonalić się w umiejętnym poznawaniu swojego ciała. Pamiętajmy o badaniach okresowych i zwróćmy uwagę na to, co jemy.