787 682 912 fdr@ciosl.pl

#DOSLBłeszno

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami. Wszyscy marzymy o tym, żeby wyjść z domu i wrócić do normalności. Niestety nie wiemy kiedy to nastąpi, ale wiemy, co będziemy wtedy robić!
Spędzimy aktywnie czas, grając np. w spikeballa.

Spikeball (nazywany również roundnet) to sport siatkowy, inspirowany głównie siatkówką. Pojawił się pod koniec lat 90, a jego twórcą był Jeffa Knurka. Sport nie zyskał wielkiego uznania. Sprzęt był niedopracowany, a sama gra nie zachwyciła swoją dynamiką i emocjami. Sport odżył w 2008 roku za sprawą firmy Spikeball Inc., która zajmuje się produkcją sprzętu sportowego. Ta właśnie firma udoskonaliła sprzęt i wprowadziła na rynek nowoczesne zestawy do gry.

📃Gra jest bardzo prosta, a największą zaletą jest to, że można w nią grać praktycznie wszędzie. Do gry potrzebujemy 2, 4 lub 6 graczy (najpopularniejszą formą gry jest 2 vs 2) i w miarę możliwości prosty teren (boisko, park, plaża, łąka lub nawet płytki zbiornik wody). Nawierzchnia nie stanowi problemu, a wręcz czyni sport ciekawszym.

Zestaw do gry składa się z siatki, obręczy i piłki. Na obręcz naciągamy siatkę, od której będziemy odbijać piłkę. Drużyny ustawiają się wokół siatki, tak aby zawodnicy jednej drużyny stali koło siebie, a naprzeciwko znajdował się przeciwnik. Serwujący zagrywa piłkę odbijając ją od siatki wprost w przeciwnika. Następnie drużyna przyjmująca w 3 dotknięciach piłki musi skierować piłkę w stronę siatki tak, aby drużyna przeciwna jej nie odebrała. Rozgrywka trwa tak długo, jak długo piłka jest odbijana przez zawodników z powrotem do siatki, a kończy się, gdy któraś z drużyn nie trafi w siatkę.

Jest to bardzo skrócona wersja zasad. Więcej znajdziecie na:
https://roundnet.pl/o-roundnet/zasady/

Niektórzy twierdzą, że gdyby siatkówka i foursquare miałyby dziecko, otrzymałyby imię Spikeball.
Jest to bardzo ciekawy sport, który bez sędziego uczy nas porozumiewania się ze sobą. Musimy respektować zasady narzucone z góry, ale również dogadywać się jeżeli zagranie jest ciężkie w ocenie jego prawidłowości. Dialog i kompromis to społeczna esencja tej niezwykłej gry.

Do foursquare jeszcze wrócimy. Będzie to temat kolejnego cyklu „Galerii sportów nietypowych”.

Na koniec w ramach zachęty wybraliśmy jeden z pokazowych filmów, obrazujących jedne z najlepszych zagrań w spikeballu.

https://www.youtube.com/watch?v=f4Dc0wWnXtY

Miłego oglądania.