787 682 912 fdr@ciosl.pl

#DOSLPółnoc
💻 Drodzy Mieszkańcy i Mieszkanki dzisiaj w ramach Warsztatów kompetencji cyfrowych chcemy Was zachęcić do nauki programowania! 😄
💻 Animatorowi Lokalnemu DOSL Północ udało się zachęcić jednego z Mieszkańców, pana Łukasza, który na co dzień jest programistą, do udzielenia telefonicznego wywiadu na ten temat!
💻 Jak sam powiedział, programowanie, zaraz obok piłki nożnej, to jego największa pasja, którą przerodził w pracę.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu:
👱‍♀️ Ania: Panie Łukaszu czym właściwie jest programowanie?

👨‍💻 Pan Łukasz: Z moich obserwacji wynika, że dla mnie i moich kolegów po fachu programowanie jest hobby, pasją.
Czujemy się spełnieni wiedząc, że nasza praca ułatwia komuś życie, pozwala realizować marzenia.
Od strony technicznej programowanie to tak naprawdę rozwiązywanie problemów innych ludzi w przestrzeni komputerowej.

👱‍♀️ A: Co należy zrobić żeby zostać programistą?
👨‍💻 PŁ: Na pewno niektórych zmartwię, ale praca programisty nie jest dla każdego. Wymogiem jest ścisły, analityczny umysł.
Do tego potrzebna jest także ambicja oraz wytrwałość w nauce, a później walce z przeciwnościami, z którymi spotykamy się ze strony sprzętu oraz oprogramowania, a także niejednokrotnie ze strony klienta.

👱‍♀️ A: Czy, żeby zostać programistą należy ukończyć studia informatyczne?
👨‍💻 PŁ: Oczywiście, że nie. Wydanych zostało mnóstwo książek dotyczących programowania, w internecie znajdziemy masę artykułów, samouczków oraz video, gdzie przedstawione są nie tylko postawy programowania, ale też znacznie bardziej zaawansowane aspekty tej dziedziny.

👱‍♀️ A: Jak zacząć?
👨‍💻 PŁ: Najbardziej popularną ścieżką są studia, ale jak wspomniałem – nie są one konieczne. Można zacząć od artykułów, czy tzw. ,,tutoriali”.
Znając podstawy najważniejsze jest, aby jak najszybciej podjąć pracę w zawodzie ponieważ największy progres możemy uzyskać mając styczność z ,,prawdziwym” programowaniem.

👱‍♀️ A: Jakie możliwości daje programowanie?
👨‍💻 PŁ: Możliwości jest całe multum. Jeśli chodzi o rozwój mamy do wyboru kilka języków programowania, których z roku na rok przybywa.
Praca programisty nie kończy się też na samym programowaniu. W swoich zespołach mamy też osoby na funkcjach testerów oprogramowania, liderów zespołów, osoby odpowiadające za kontakt z klientem, analityków. Początkujący programista poznając świat IT ma zawsze wybór kierunku rozwoju, a nawet po 20 latach pracy co jakiś czas przydarzy się okazja na zmianę stanowiska.

👱‍♀️ A: Czy warto zostać programistą?
👨‍💻 PŁ: Ten zawód daje wiele możliwości oraz satysfakcji. Dodatkową motywacją jest całkiem niezły zarobek, więc moja odpowiedź jest oczywiście jednoznaczna – tak.

👱‍♀️ A: Panie Łukaszu kończąc nasz wywiad jaką radą mógłby się Pan podzielić z naszymi Mieszkańcami?
👨‍💻 PŁ: Nie poddawać się w nauce, obrać cel i do niego dążyć. No i oczywiście najważniejsza rzecz, którą powinien wziąć pod uwagę każdy programista – uczcie się języków obcych i matematyki, to bardzo, bardzo ważne w tym zawodzie.

Serdecznie dziękujemy Panu Łukaszowi za wtajemniczenie nas w świat programisty. 😄

⌨️ Jak już wiemy takie formy doszkalania się on line to świetny sposób aby zacząć rozmawiać ze swoim komputerem językami programowania!

#zostajemywkontakcie