787 682 912 fdr@ciosl.pl

#DOSLPółnoc
Dzisiaj w ramach naszego ekologicznego cyklu pn. ,,Bycie eko jest fajne” zachęcamy Mieszkanki i Mieszkańców dzielnicy Północ, a w szczególności rodziców, dziadków i opiekunów aby od najmłodszych lat zachęcać dzieci do ekologii.
Jak to zrobić

DOSL Północ przekazuje parę cennych wskazówek! Wszystkim bardzo dobrze znane jest przysłowie ,,Czego Jaś nie nauczy się za młodu tego Jan nie będzie umiał”.
Pamiętajmy, że przykład idzie z góry, a dzieci uczą się poprzez obserwację oraz naśladownictwo!

To nic trudnego na początek wystarczy parę dobrych nawyków:
segregacja śmieci,
oszczędność wody czy prądu,
przemyślane zakupy
czy np. częstsza jazda rowerem, która na pewno sprawi dziecku więcej frajdy niż jazda samochodem.

Wiadomo, że im dziecko jest starsze, tym więcej rozumie jednak nawyki kształtują się najlepiej od najmłodszych lat.
Przykład oszczędności wody: należy dziecku wytłumaczyć, że np. : mycie zębów przy odkręconym kranie czy zabawa pod bieżącą wodą nie jest odpowiednia.
Przykład oszczędności prądu: wystarczy prosty , grzeczny komunikat np. wychodząc ze swojego pokoju pamiętaj, aby zgasić światło.
Przykład segregacji śmieci: tutaj możemy wykorzystać przyswojenie wiedzy poprzez zabawę a jednocześnie zachęcić dziecko do samodzielnej segregacji np. quiz z pytaniami takimi jak: Jaki kolor ma pojemnik,do którego wrzucamy plastik ? Co segregujemy w zielonym pojemniku ?a teraz proszę wrzuć butelkę po soku do odpowiedniego pojemnika!
Przykład zakupów: wybierając się na zakupy zabierz ze sobą dziecko np. przygotuj dwie proekologiczne torby dla ciebie i dla niego i ustalcie np jakie produkty trafią do torby mamy a jakie do torby dziecka.

To tylko kilka prostych wskazówek, bo jest ich bardzo dużo wystarczy wprowadzić je do codziennego życia.
Jak jeszcze można nauczyć najmłodszych ekologi?
Co jakiś czas czytaj dziecku na dobranoc książki na temat ekologi są pozycje naprawdę ciekawe, kolorowe i dobrze napisane – z pewnością zaciekawią dzieci!

Pamiętajcie drodzy Mieszkańcy i Mieszkanki to Wy jesteście wzorem do naśladowania dla przyszłych pokoleń!
Wystarczy tak nie wiele, aby tak dużo zyskać!
,,Bycie eko jest fajne”.
#zostajemywkontakcie