787 682 912 fdr@ciosl.pl

Dzisiaj w ramach warsztatów kompetencji cyfrowych mamy dla Was wywiad z panem Mateuszem na temat grafiki komputerowej. Jest to jego codzienny zawód i wielka pasja.
Naszemu animatorowi lokalnemu podczas telefonicznego wywiadu udało się wypytać czym jest grafika, czy warto się jej uczyć i jakie daje nam możliwości!
Sami sprawdźcie co o tej dziedzinie informatycznego świata zdradził nam pan Mateusz, za co serdecznie mu dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy grafika!

1. Czym jest grafika komputerowa?
Grafika komputerowa jest rozległą dziedziną informatyki, stanowiącą część życia każdego z nas. Jest ona zbiorem algorytmów odpowiadających za proces wizualizacji danych w przyjazny oraz w miły dla oka sposób. Projektowanie jest tak naprawdę połączeniem pracy artystycznej oraz dostępnego oprogramowania komputerowego. Jest to bardzo rozległa dziedzina, w której skład wchodzą różne specjalizacje. Najczęściej spotykane, to:
•Branding
•ilustracja
•grafika 3D
•UI design / web design
•motion design
•DTP

2.Dlaczego został pan grafikiem komputerowym?
Grafiką komputerową interesowałem się już jako dziecko – od zawsze intrygowały mnie wszelkiego rodzaju fotomontaże, iluzje optyczne, jak i manipulacje przeglądane w książkach oraz w Internecie. Zastanawiało mnie to, w jaki sposób niektóre te rzeczy potrafią oszukać ludzki umysł. Chęć poznawania tego świata pozwalała zagłębić mi się w niedostępny dla mnie, bardzo często abstrakcyjny świat, którego składowymi były różne kształty, kolory oraz możliwość wykreowania świata według siebie.
Bardzo duży wpływ również na to, kim jestem dziś miały również gry komputerowe. Pozwalały one niejednokrotnie wcielić się w różne role, poznać potrzeby bohaterów, jak i śledzić na bieżąco wszelkie trendy oraz nowości w projektowaniu graficznym. Myślę, że to głównie one pobudziły we mnie ciekawość, a zarazem zmysły, takie jak kreatywność, estetyka, umiejętność dostosowania się do konkretnej sytuacji.
Uważam, że to właśnie hobby miało na mnie największy wpływ w wyborze kariery zawodowej, od zawsze chciałem robić to, co sprawiało mi przyjemność oraz w czym czułem się dobry. Chciałem wcielać się w różne role, rozwiązywać problemy, z jakimi borykają się ludzie przy wyborze atrakcyjnego produktu.

3.Czy aby się tym zajmować trzeba skończyć studia? Czy wystarczą kursy? Jakie?
Absolutnie nie. Jestem samoukiem, większość wiedzy zdobywałem czytając artykuły dostępne w Internecie oraz po prostu próbując łączyć ze sobą różne zdjęcia, kolory, kształty. Bardzo często psułem na swoim komputerze również działające już strony www i próbowałem je naprawić – była to dla mnie najlepsza metoda nauki.
Według mnie studia pozwalają zgłębić wiedzę w danym obszarze, dowiedzieć się czegoś więcej na temat samego procesu powstawania grafiki, podobnie jak kursy, ale myślę, że najważniejszą rolę pełni tutaj jednak doświadczenie.
Bardzo dobrze natomiast wspominam czasy w technikum o specjalizacji technik cyfrowych procesów graficznych, z których wyciągnąłem dużo wiedzy teoretycznej na temat przygotowywania materiałów do druku.
Obecnie z dostępnością (nawet tych darmowych) kursów nie ma takiego problemu, jak kilka lat temu –bardzo szybko można poznać pojęcia graficzne, podstawy oprogramowania oraz zacząć tworzyć własne projekty. Warto na samym początku przejrzeć kursy dostępne na platformie YouTube, poznać różnice w projektowaniu do druku oraz na potrzeby Internetu, zapoznać się z interfejsem aplikacji, podstawowymi możliwościami programu do tworzenia grafiki oraz znaleźć swoją główną specjalizację. Z czasem sami bardziej lub mniej zainteresujemy się konkretną specjalizacją dążąc do rozwoju w niej oraz wyszukując wszelkich kursów, czy artykułów dostępnych w Internecie.
Ważna rada: nie trzeba również inwestować na start w specjalistyczne programy. Przez kilka lat wystarczyły mi darmowe aplikacje do projektowania graficznego.

4.Jakie cechy warto posiadać chcąc zajmować się grafiką komputerową?
Najważniejszą cechą według mnie jest kreatywność. Na drugim miejscu postawiłbym empatię – dobry grafik musi potrafić obserwować świat oraz reagować na jego potrzeby. Nie należy zapominać również o zmyśle estetycznym, jak i skrupulatności.

Ważną cechą jest również cierpliwość oraz spostrzegawczość.
Warto również nabyć umiejętność obserwacji trendów graficznych.

5.Czy warto i jeżeli tak, to dlaczego?
Obudzony w środku nocy i zapytany czy warto, odpowiem zawsze: warto!!
Bardzo cieszy mnie możliwość dołożenia swojej cegiełki w projektowaniu graficznym, i „upiększenia” świata. Widząc swój finalny produkt, czy to w sklepie na półce , czy w Internecie, do dziś cieszę się jak małe dziecko i chwalę się dumnie wśród bliskich, czy znajomych, z którymi przebywam: „patrz, ja to zaprojektowałem”. Dodatkowym aspektem, który przemawia na plus są finanse – w wielu specjalizacjach stawki specjalistów są wysokie.
Według mnie najważniejszą rzeczą jest robić w życiu to, co się lubi –mnie się udało.

6.Czy i jakie daje nam możliwości rozwoju?
Grafika komputerowa daje szerokie możliwości rozwoju oraz kształcenia się. Jest to branża, w której liczą się umiejętności z różnych dziedzin, m.in.plastyki (zachowanie się cienia, głębia obrazów), prawa (pojęcie plagiatu, praw autorskich), psychologii (psychologia barw, rozumienie potrzeb, umiejętność rozmowy), marketingu (umiejętność sprawnej „sprzedaży” produktu), logiki (dedukcja, wnioskowanie).
Kluczową cechą jest możliwość samorealizacji – zgłębiając się w daną specjalizację, musimy zadbać o rozwój wiedzy z zakresu naszych działań. W tym przypadku dla grafika DTP ważna będzie wiedza z zakresu doboru odpowiednich składowych barw oraz techniki druku; dla web designera możliwości, jakie dają nam programowanie; a dla motion-designera natomiast poznanie fizyki, mechaniki świata oraz np. poznawania zachowania ludzkiego szkieletu.
Możliwości awansu zależą natomiast od wielkości firmy, w której jest się zatrudnionym. Należy jednak pamiętać, że w każdym momencie naszej kariery możemy zdecydować się na zmianę specjalizacji, co pomoże uniknąć nam wypalenia zawodowe.

Jak widać po wywiadzie warto się stale rozwijać i łączyć pasję z pracą.
Mamy nadzieję, że zainteresował was temat grafiki komputerowej i będzie on dla Was inspiracją.