Dzisiaj w ramach tego cyklu mamy dla Was kilka wskazówek o tym jak wiele nasze ciało ,,mówi”.
W komunikacji wyróżniamy tą werbalną (słowa mówione
i pisane) oraz niewerbalną (mowa ciała, gesty, spojrzenia)
My chcemy się skupić na komunikacji niewerbalnej,
która jest równie ważna jak werbalna.
Tak naprawdę łączą się one na tyle, że gdy braknie gestów czy kontaktu wzrokowego to nasz komunikat może być odebrany odwrotnie do tego co założyliśmy.
Co mówi o Tobie twoje ciało?
Gdy stoisz i nie utrzymujesz ze swoim rozmówcą kontaktu wzrokowego, krzyżujesz nogi i ręce Twój rozmówca odbiera to jako brak zainteresowania, zdenerwowanie, niechęć.
Gdy twoje ręce ułożone są luźno wzdłuż ciała, stoisz pewnie na obu nogach, utrzymujesz kontakt wzrokowy, używasz niewielkiej ilości gestów jesteś znacznie bardziej wiarygodny i wzbudzasz zainteresowanie rozmówcy.
Ważną kwestią w komunikacji niewerbalnej, a dokładnie ,,mowie ciała” jest także przestrzeń, którą jest zachowana między rozmówcami:
Od 0 do 45 cm to sfera przeznaczona dla osób najbliższych – rodziny, dzieci, przyjaciół.
45 – 120 cm to tak zwana przestrzeń osobista i wyznacza się ją zazwyczaj na odległość wyciągniętej ręki. Jest przeznaczona do zachowania komfortu obu rozmówców.
Od 1,2 – 3,6 m to strefa społeczna. W takiej przestrzeni najczęściej załatwiamy sprawy służbowe.
Od 3,6 m wzwyż mamy przestrzeń tak zwaną publiczną.
Zachowanie odpowiedniego dystansu i postawy naszego ciała pozwala na lepsze odbieranie oraz przekazywanie komunikatów między rozmówcami.
Ważne jest oczywiście dostosować sposób stania, siedzenia czy właśnie przestrzeni między rozmówcami do sytuacji, w której się znajdujemy. Nie chcemy przecież, żeby Nasz szef odczuł, że nie jesteśmy zainteresowani rozmową
z nim przez to, że przykładowo stanęliśmy ze skrzyżowanymi na piersiach rękami.
Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu ,,odczytywania” mowy ciała i zapoznania się z ciekawym artykułem mgr Kamili Drozd psychologa społecznego.