787 682 912 fdr@ciosl.pl

🧠 Drodzy Mieszkańcy dzielnicy Podjasnogórska, dzisiaj w ramach naszego cyklu o samorozwoju mamy dla was temat trenowania swojej ,,uważności”.

🧘 Czy spotkaliście się kiedykolwiek z pojęciem ,,mindfullness”?
🧘 Mindfullness to inaczej ,,uważność”, przytomność, bycie w obecnej chwili bardzo skupionym bez osądzania czy to dobra, czy zła chwila.
🧘 Jest to również bycie tu i teraz, skupienie się na danej chwili, przelotnej myśli, nazywanie obecnych emocji, zachwyt tym co się dzieje w danym momencie.

🧘 Trenowanie swojej ,,uważności” i dostrzeganie chwil może nam pomóc chociażby w zredukowaniu stresu.

🧘 Technika ta wywodzi się z medytacji. W 1967 roku dr. Herbert Benson z Uniwersytetu Harvard zbadał temperaturę ciała, ciśnienie krwi oraz częstotliwość bicia serca osób medytujących.

🧘 Wyniki badań pokazały, że osoby medytujące mają o wiele lepsze wyniki niż osoby unikające medytacji. Badania te pozwoliły na uznanie mindfullness za osobną metodę terapeutyczną.

🧘Taki trening obecności „uważności” świetnie sprawdzi się u osób zabieganych, przemęczonych, przytłoczonych nadmiarem spraw oraz chorujących na depresję.

🧘 Medytacją może być wtedy zwykłe skupianie się na oddechu przez 15 minut dziennie, które pozwoli na wyciszenie i ukojenie nerwów.

🧠 Jaki jest cel takiego trenowania uwagi i obecności?
👉 Nauka sztuki koncentracji.
👉 Redukcja stresu i napięcia nerwowego.
👉 Docenianie prostych rzeczy.
👉 Osiągnięcie równowagi emocjonalnej.

🧠 5 podstawowych zasad ,,uważności”:
1️⃣ Świadomy oddech.
2️⃣ Uwaga skupiona na jednej rzeczy jednocześnie.
3️⃣ Brak autopilota.
4️⃣ Dostrzeganie myśli i emocji.
5️⃣ Bycie.

🧘 Ćwiczenie ,,uważności” i obecności ma bardzo wiele wspólnego z rozwijaniem siebie. Gdy będziemy bardziej dostrzegać to co nas otacza, łatwiej będziemy osiągać założone cele.

🧠 Jeżeli zainteresował Was temat mindfullness i chcielibyście zgłębić ten temat i wypróbować trening na sobie zachęcamy do przeczytania dwóch interesujących artykułów na ten temat!

👉 https://zycie.hellozdrowie.pl/blog-mindfulness-dla…/
👉 https://zycie.hellozdrowie.pl/trening-mindfulness-czyli…/