787 682 912 fdr@ciosl.pl

To, że o mózg należy dbać wiedzą wszyscy, ale czy wiemy jak to zrobić?
Dzisiaj w ramach naszego cyklu rozwojowego zachęcamy do zgłębienia tematu rozwijania nowych umiejętności, rozwijania tego niezwykle ważnego narządu oraz poznania, co nam szkodzi, a co pomaga!

Jakiś czas temu obchodziliśmy Europejski Dzień Mózgu, opis tego święta znajdziecie w poście DOSL Błeszno.

My dzisiaj skupimy się na jego rozwoju!
Na pierwszym miejscu należy postawić aktywność fizyczną.
Może się to wydać zaskakujące, ale uprawiając jogging czy pływanie zdecydowanie rozwijamy nasze możliwości poznawcze oraz refleks.
Co jeszcze bardziej zaskakujące – słuchając audycji radiowej czy oglądając sport w telewizji, nasz mózg przyspiesza niczym ferrari!
Badacze z uniwersytetu w Chicago doszli do wniosku, że takie oglądanie sportu sprawia, że aktywizują się rejony mózgu odpowiedzialne za planowanie i kontrolowanie.

Na drugim miejscu stawiamy dobry humor i kontakt z ludźmi.
Czasem nie doceniamy tego jak wielką przysługę dla naszego mózgu robimy mając kontakt z drugim człowiekiem. Badania wykazały, że dobry humor usprawnia intelekt, w przeciwieństwie do stanów depresyjnych, które ten rozwój hamują.

Trzecie miejsce zajmuje sen i odpoczynek!
Odpowiednia ilość snu i odpoczynku pozytywnie wpływa na działanie naszego mózgu przez cały dzień. Zbyt krótki sen może zakłócić nasze mechanizmy regulacji hormonalnej oraz zwiększyć prawdopodobieństwo wielu chorób.

Miejsce czwarte przeznaczyliśmy na różnorodność!
Nasz mózg nie znosi nudy! Sposób na to jest prosty – kilka razy w ciągu dnia zaskoczmy swój mózg. Jedź do pracy inną drogą, przejdź się na spontaniczny spacer po wyjściu z samochodu zamiast prosto do domu, zrób czynności poranne nieco na odwrót. Skupiaj się na danej chwili.

Piąte miejsce jest dla nauki i kultury!
Codzienna nauka czegoś, w oczywisty sposób pozytywnie wpływa na działanie mózgu! Warto więc zapamiętywać nowe słówka w obcym języku, uczyć się tekstów piosenek czy wyłapywać nowinki ze świata popularnonaukowego.

Należy pamiętać, że w brew wszelakim przekonaniom nasz mózg niema wieku. Pod siwym włosem może i jest on nieco mniejszy, niż w wieku 20 lat, ale to nie oznacza braku jego sprawności! Kto powiedział, że w wieku 60 czy 80 lat nie możemy nauczyć się nowego języka, szydełkowania czy pływania?

Zaś czytanie, słuchanie muzyki, oglądanie filmów czy przyglądanie się sztuce to doskonała rozrywka dla mózgu.

Te czynniki mogą zaszkodzić rozwojowi mózgu, dobrze jest ich unikać:
stres
używki
urazy, uszkodzenia
toksyczne otoczenie
negatywne myślenie.

My gorąco zachęcamy do rozwiązywania wielu zagadek, które oferują na tej stronie Dzielnicowe Ośrodki Społeczności Lokalnej!
Zagadki, krzyżówki i łamigłówki wprawiają Nasz mózg w dobry nastrój i pobudzają do dalszego działania!
Polecamy zgłębić temat usprawniania mózgu zaglądając do artykułów poniżej!
https://zwierciadlo.pl/…/nawyki-ktore-usprawnia-prace…
https://zwierciadlo.pl/…/skok-na-intelekt-einsteina-jak…