787 682 912 fdr@ciosl.pl

Drodzy Mieszkańcy dzisiaj mamy dla Was kilka wskazówek dotyczących łączenia ze sobą produktów spożywczych.

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, które produkty wykluczają się wzajemnie?
Wbrew pozorom najbardziej popularne połączenia produktów zawierają w sobie takie związki oraz witaminy, które wzajemnie się eliminują, wykluczają oraz wpływają na siebie niekorzystnie.
Oczywiście nie jest tak, że tych produktów nie wolno nam łączyć ze sobą, ale warto jednak lekko te połączenia ograniczyć.

Pomidory i ogórki!
Zielone ogórki zawierają askorbinozy, które rozkładają zawartą w pomidorze witaminę C.

Gorące napoje/potrawy i miód!
Temperatura powyżej 70 stopni Celsjusza czyni miód bezwartościowym. Warto go dodać dopiero kiedy potrawa nieco przestygnie.

Ryby i olej słonecznikowy!
Ryby są niezwykle bogate w kwasy tłuszczowe omega – 3, ich swoistym rywalem jest kwas omega – 6 zwarty w oleju słonecznikowym. Kiedy w organizmie jest za mało kwasów omega 3, a za dużo omega – 6 te drugie tłumią działania tych pierwszych.

Kiwi i żelatyna!
Owoce te mają w sobie związek rozkładający kolagen, który jest główny składnikiem żelatyny. Dlatego też galaretka z kiwi nigdy się nie zetnie.

Czosnek i drożdże!
Czosnek zabija bakterie, wirusy i grzyby (jest niezwykle ważny dla funkcjonowania organizmu!) więc dodanie go do drożdży sprawi, że ciasto nie wyrośnie. Smak czosnku w pieczywie możemy uzyskać smarując pieczywo czosnkiem po upieczeniu.

Dżem i białe pieczywo!
Węglowodany zawarte w dżemie i białym pieczywie powodują nagły, duży skok cukru w organizmie. Lepiej biało pieczywo zastąpić razowym lub pełnoziarnistym.

Herbata i mleko!
Wiele osób lubi wypić słynną bawarkę. Czarna herbata zawiera antyoksydanty, które pomagają zwalczyć stany zapalne w organizmie, dodanie do niej mleka sprawi, że utraci swoje właściwości. Białko mleka wiąże antyoksydanty i uniemożliwiają im wchłonięcie. Za to kofeina zawarta w herbacie przeszkadza we wchłanianiu się wapnia.

Warto pamiętać, żeby odpowiednio zbilansować dietę, tak żeby dostarczyć jej wszystkich potrzebnych składników, a równocześnie nie eliminować przy tym innych cennych.

Zachęcamy Was do zdrowego odżywiania! Zbilansowana dieta pozwala na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia.