787 682 912 fdr@ciosl.pl

♻️ Drodzy Mieszkańcy dzisiaj w ramach cyklu ,,Bądź eko z DOSL Podjasnogórska” mamy dla Was sposób na odpad po zjedzeniu banana – jego skórkę. 🍌🍌

🍌 Banany uznaje się za jedne ze zdrowszych i bardziej lubianych przez ludzi oraz zwierzęta owoców. Często zapominamy jednak jak wartościowa może być również ich skórka!

🍌 Chcemy Wam dzisiaj pokazać 8 różnych patentów na jej wykorzystanie.

🍌 Wykorzystanie w kuchni:

🔹 Smoothie – czy wiesz, że skórkę od banana możesz dodać do ulubionego koktajlu? Pamiętaj jednak, żeby przez jej spożyciem bardzo dokładnie ją umyć. Do koktajlu dodaj jej nieduży fragment.

🔹 Dodatek do mięs – Przygotowując mięso w piekarniku warto dno naczynia wyłożyć skórką, aby się nie przypaliło. Kiedy przykryjemy nią indyka czy kurczaka i upieczemy w ten sposób unikniemy nadmiernego wysuszenia mięsa oraz zachowamy jego świeżość.

🍌 Pielęgnacja (przykładamy skórkę banana stroną przylegającą do owocu):

🔹 Idealna odżywka na stopy – to dzięki witaminie A, B, C, E. Wystarczy pocierać suche stopy wewnętrzną stroną, dobrze spłukać. Po kilku dniach kuracji efekt będzie dobrze zauważalny.

🔹 Maseczka na twarz – idealny sposób na odżywienie skóry twarzy po całym dniu pracy. Skórka dzięki swoim witaminom odżywi skórę twarzy oraz nieco ją odmłodzi.

🔹 Maść na ugryzienia – dzięki zawartym w skórce polisacharydom załagodzi ugryzione bądź poparzone pokrzywom miejsce. Wystarczy potrzeć wewnętrzną stroną skórki dane miejsce.

🔹 Naturalny odkażacz – dzięki lecytynie i cynkowi resztki bananów mogą służyć jako odkażacz i łagodzić stany zapalne.

🔹 Lek na odciski – wilgotne skórki dobrze zmiękczają odciski, dzięki czemu może on zniknąć całkiem już po 3 tygodniach.

🍌 Domowe patenty:

🔹 Nawóz do kwiatów – jakiś czas temu pisaliśmy o jego dobroczynnym działaniu skórek z banana.

🔹 Czyścik do butów – skórki z banana doskonale sprawdzą się przy czyszczeniu skórzanych butów. Należy użyć do tego wewnętrznej strony skórki, a następnie przetrzeć buty miękką ściereczka i dokładnie wypolerować.

🍌 Jak Wam się podobają nasze eko patenty na banany?

♻️ Macie jakieś sprawdzone sposoby na wykorzystanie bio odpadów?

♻️ Koniecznie podzielcie się nimi z Nami w komentarzu! 😄