787 682 912 fdr@ciosl.pl

💡 Kreatywność – kompetencja przyszłości!

🧠 Według definicji kreatywność jest to proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji lub nowych skojarzeń powiązanych z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych rozwiązań. Źródło: Wikipedia

💡 Jak więc kreatywność może wpływać na nasz rozwój?

💡 Jak wykorzystywać tę kompetencję w życiu codziennym?

🔎 Kiedy zainteresuje Nas nowy temat, odkrywamy go coraz bardziej to w naszym mózgu wytwarzają się pozytywne emocje, które prowadzą Nas do rozbudowania tego co znaleźliśmy.

🧠 Z psychologicznego punktu widzenia kreatywność jest rozumiana dwojako. Z jednej strony jako element związany z wrodzonymi talentami i predyspozycjami, z drugiej zaś strony jako umiejętność, którą możemy stale rozwijać.

💡 Na tej kreatywności, którą możemy rozwijać chcemy się dziś skupić.

✨ Często aby sprawdzić na jakim poziomie jest nasza kreatywność wykonuje się różnego rodzaju testy np. test Guilforda. Polega on na wymienieniu wielu rożnych zastosowań zwykłego przedmiotu w jak najkrótszym czasie. Często to zadanie pojawia się na rozmowach o pracę.

✨ Do tego typu testu można się łatwo przygotować. Wystarczy, że poświęcimy kilka minut dziennie na szukaniu kreatywnych zastosowań przedmiotów, które mamy pod ręką.

✨ To ćwiczenie pozwoli nam sprawdzić naszą płynność kreacyjną, to ile pomysłów jesteśmy w stanie wymyślić w przeciągu np 1 minuty, giętkość adaptacyjną.

✨ Kolejną rzeczą, która pozwoli rozwijać nasze kreatywne myślenie jest np. granie w gry planszowe. Każda gra uczy nas zupełnie czegoś innego. Dzięki temu pobudzamy nowe procesy myślowe w naszej głowie, czasem musimy stać się dobrymi strategami.

✨ Rozluźnienie krytycyzmu oraz zwolnienie z myślenia, że czegoś nie da się zrobić. Każde myślenie krytyczne o danej czynności bądź rzeczy blokuje naszą kreatywność. Lepiej jest myśleć, że wszystko się uda i znaleźć nowe rozwiązanie.

✨ Myślenie zespołowe, burza mózgów to kolejny sposób na rozwijanie naszej kreatywności. Często w grupie myśli się lepiej, co za tym idzie każda osoba dodatkowo napędza nasze poszukiwanie nowych rozwiązań.

📌 To sprzyja kreatywnemu myśleniu:

✔️ Relaks, odprężenie

✔️ Poczucie bezpieczeństwa

✔️ Ludzie, którymi się otaczamy

✔️ Przestrzeń, w której pracujemy

✔️ Pozycja ciała, każdy do pobudzenia kreatywnego myślenia potrzebuje mieć inaczej ułożone ciało.

✔️ Ruch

📌 To zdecydowanie nie sprzyja rozwojowi kreatywności:

❌ Stres i zmęczenie.

❌ Zły nastrój, silne emocje

❌ Ludzie, którzy blokują nasz proces twórczy

❌ Otoczenie, w którym nie czujemy się komfortowo.

🧠 Zainteresował Cię temat rozwijania kreatywności?

💡 Zachęcamy do przeczytania artykułu pani Moniki Stachury!