Czy działania ,,zero waste, a więc najogólniej tłumacząc: „bez odpadów”, to kolejny trend ekologiczny czy faktycznie sensowne działania pomagające planecie?
Postaramy się dziś odpowiedzieć na to pytanie!
Według Zero Waste International Alliance „Zero Waste jest celem, który jest etyczny, ekonomiczny, skuteczny i wizjonerski, aby prowadzić ludzi ku zmianie stylu życia i praktyk, które naśladują naturalne cykle odnawiania się, gdzie wszelki materiał, którego się pozbyto jest zaprojektowany tak, by być zasobem do wykorzystania przez innych.”
Nazwa tych działań jest podawana w języku angielskim ze względu na jego międzynarodową rozpoznawalność i ciężko jest znaleźć jej jednoznaczny odpowiednik w języku polskim. Według wielkiego słownika języka angielskiego jest to między innymi – „zużywanie się, ubytek, odpadki, odpady, marnowanie, marnotrawstwo, trwonienie, strata”. Słowa te dobrze opisują czym jest zero waste.
Z jednej strony możemy na te działania patrzeć jako na zwykły trend czy modę. Moda to coś co zyskuje krótkotrwałą popularność w danej dziedzinie.
Jeżeli faktycznie przez postrzeganie go jako mody więcej ludzi zacznie wybierać wielorazowe torby czy butelki na wodę nie ma w tym nic złego.
Co więcej moda na zero waste może być świetnym środkiem dotarcia do szerszej rzeszy osób.
Należy jednak pamiętać, żeby nie poprzestać na modzie, a faktycznie świadomie zmienić swoje codzienne nawyki.
Aby wprowadzić je w życie dobrze kierować się 6 zasadami:
Odmawiaj – to sprzyja mniejszej redukcji śmieci.
Naprawiaj – nie wszystko co się zepsuło od razu nadaje się do kosza czy wymiany na nowe.
Recykling – wystarczy segregacja śmieci.
Redukuj – zastanów się czy na pewno potrzebujesz kolejnej podobnej rzeczy, albo zwykłej zachcianki, której możesz nawet nigdy nie użyć.
Kompostuj – jeżeli tylko jest taka możliwość, postaw na naturalny kompost dla swoich roślin.
Nadaj nowe życie – bardzo modne jest teraz tworzenie czegoś nowego ze starych przedmiotów użytkowych. Na naszej stronie znajdziecie wiele pomysłów na takie ponowne wykorzystywanie przedmiotów.
Czy to ma sens?
Na to pytanie powinien każdy sobie odpowiedzieć sam, czy faktycznie chce żyć w zgodzie z naturą i nie chce przyczyniać się do zalewania planety niepotrzebnym plastikiem, do marnotrawstwa, zanieczyszczenia itp.
,,Wchodząc” w ekologiczne życie należy też pamiętać o rozsądku! Możecie zastosować metodę „małych kroków”.
Nie musimy od razu zostawać weganami, czy freeganami, żeby żyć ekologicznie. Dobrym początkiem jest codzienna redukcja plastiku czy nadawanie przedmiotom nowego życia. Małe kroczki są kluczem do sukcesu!
A Wy drodzy Mieszkańcy co sądzicie o takich działaniach „zero waste”?
Koniecznie podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu pod postem!
Zachęcamy do śledzenia naszej strony i zamieszczonych na niej patentów ekologicznych.
Dla zgłębienia tematu zachęcamy też poznania polskiego stowarzyszenia „Zero Waste”!
https://zero-waste.pl/