787 682 912 fdr@ciosl.pl

#DOSLPodjasnogórska

Drodzy Mieszkańcy dzisiaj chcemy Was zabrać do świata Częstochowskiego teatru alternatywnego.

A w podróż po tym świecie zabiera nas w swoim artykule Daniel Zalejski z częstochowskiego magazynu ,,Co? Gdzie? Kiedy?”.

Pan Daniel w artykule opisuje historię teatru w Częstochowie z perspektywy Wojciecha Kowalskiego.

Historia zaczyna się w latach 80 XX wieku od klubu fabrycznego ,,Ceby”, gdzie przez pięć lat odbywały się ,,Noce Teatralne Messis”. Ludzie przesiadywali na tych maratonach od zmierzchu, aż do świtu.

Nawet po upadku klubu imprezę udało się przenieść ,,pod strzechy” Teatru im. Adama Mickiewicza i mogły
w dalszym ciągu cieszyć oczy częstochowian.

Warto jednak wspomnieć, że spektakle odbywały się również w miejscach takich jak magazyny czy foyer. Finał odbył się jednak w Klubie Politechnik.

Idąc dalej śladami historii alternatywnego teatru napotykamy się na WOK z lat 90 XX wieku, historię Teatru From Poland, Festiwalu Teatrów Ogródkowych czy Ogólnopolskiego Przeglądu Prezentacji Monodramatów
,,42-200 MONODRAMAT”.

Historię kończą wydarzenia ostatnich lat gdzie stykamy się z Festiwalem Kultury Alternatywnej „Frytka off”, cyklem imprez plenerowych „Aleje – tu się dzieje! oraz autorskim projektem Wojciecha Kowalskiego „Alternatywa między ścianami”.

Jak pokazuje artykuł pana Daniela Częstochowa od dawna była i jest bardzo dobrze rozkwitnięta w dziedzinie teatru, czy tego klasycznego czy też alternatywnego. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z historią opisaną w artykule oraz poszukiwania przeróżnych form teatralnych realizowanych w naszym mieście. Jest tego naprawdę całkiem sporo.

http://cgk.czestochowa.pl/miesiecznikartykul/267