Czas na kolejną literę z Naszego alfabetu rozwoju osobistego!
,,G”! G jak granica! Czy umiemy je stawiać?
W codziennym życiu spotyka nas wiele różnych sytuacji oraz osób, czy umiemy w kontakcie z nimi być sobą?
Zachować się i postąpić zgodnie z naszymi przekonaniami? Czy też ulegamy presji sytuacji?
Zazwyczaj idziemy za grupą, jeśli większość osób obiera dany kierunek lub sposób interpretacji jakiegoś wydarzenia, my dopasowujemy się do reszty. Jeśli nawet uważamy inaczej ciężko jest nam wystąpić na przeciw reszcie, czy wyrazić odmienną opinię. Uważamy, że lepiej dostosować się do większości. Takie zachowanie, które wynika z braku określenia swoich granic, ma swoje źródła w naszym konformistycznym wychowaniu, dostosowania swoich przeświadczeń i dążeń do kierunku ruchu innych.
Podstawą i celem życia powinno być odnalezienie swojej własnej formy samorealizacji i wykorzystanie potencjału, który drzemie w każdym, należy go tylko uwolnić. Pomogą nam w tym umiejętnie stawiane granice. Będą one limitem jaki stawiamy sobie samym i innym ludziom odnośnie ich zachowania względem nas.
Każdy z Nas powinien w pewnych sytuacjach stawiać jasne granice. Zapewni to komfort i brak wyrzutów sumienia. Unikniemy bólu i frustracji. Uchroni przed depresją, niepokojem, czy nawet traumą. Pozwoli uzyskać wewnętrzny spokój. Wpłynie pozytywnie na samoocenę. Dlatego tak ważne jest sprecyzowanie swoich granic.
Nie jest to jednak takie proste! Warto jednak spróbować. Uchronić to może przed wykorzystywaniem, złym traktowaniem oraz otoczeniem niewłaściwych osób.
Aby prawidłowo sformułować swoje granice najpierw należy przypomnieć sobie i uświadomić do czego mamy prawo!
Prawo do prywatności
Prawo do szacunku
Prawo do porażki i uczenia się na porażce
Prawo do przeciwstawiania się nieuzasadnionym oczekiwaniom
Prawo do mówienia ,,nie” wolnego od poczucia winy
Prawo do równie ważnych potrzeb jak wszyscy inni
Podczas komunikowania swoich granic używajmy wyrażeń stosowanych w skutecznej komunikacji:
,,czuję się…”, ,,chciałbym..”, ,,nie lubię..” Te zwroty zadziałają w 100% lepiej niż oskarżenia, czy podnoszenie tonu.
Każdy ma prawo do komfortu, szacunku i do bezstresowej relacji.
Jesteś tego Wart! Jesteś tego Warta!
Stawianie granic to coś więcej niż powiedzenie ,,nie”!
Zdarzają się jednak sytuacje, w których warto rozważyć porzucenie niektórych granic. Po pierwsze może okazać się że granice jakie wyznaczyliśmy są nieadekwatne i realizują tylko nasze egoistyczne oczekiwania. Stawiają nas w centrum – cały świat ma być wobec nas miły i sympatyczny. Kolejnym powodem do refleksji nad granicami są bliskie relacje, związki i przyjaźnie. Zazwyczaj w takich układach granice znikają naturalnie.
W rozwoju osobistym niezwykle ważne jest życie w zgodzie z swoimi przekonaniami, tak więc nie bójmy stawiać granic, a z drugiej strony należy regularnie aktualizować i nie obawiać się z nich rezygnować, tam gdzie możemy sobie na to pozwolić, np. w bliskich relacjach!
Wypatrujcie kolejnych liter z alfabetu rozwoju osobistego i starajcie się wprowadzić propozycję w Waszą codzienność!
Powodzenia!