787 682 912 fdr@ciosl.pl

#DOSLOstatniGrosz

Drodzy Mieszkańcy, coraz więcej słońca pojawia się nad Częstochową. Wiosna nadchodzi, a rośliny budzą się do życia. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo będziemy mogli powrócić do przejażdżek rowerowych, spacerów po lesie czy spływów kajakowych.

Przedstawiamy Wam ciekawy artykuł o wpływie natury na nasze zdrowie i samopoczucie.
,,20-minutowy kontakt z naturą obniża poziom stresu.”

Artykuł jest ciekawy i prosty w swoim przekazie. Opiera się na anglojęzycznym artykule i badaniach Uniwersytetu Michigan (USA). Tamtejsi naukowcy wykazali, że już kilkunastominutowy spacer i kontakt z naturą mogą skutecznie walczyć z depresją i stresem. W dobie pandemii i izolacji dużej części Mieszkańców walka z wykluczeniem społecznym i depresją nie jest prosta, ponieważ ograniczony jest bezpośredni kontakt międzyludzki. Otwarta przestrzeń i natura może przynieść naszym nerwom ukojenie, a jednocześnie jest bezpieczną formą spędzania czasu w obecnej sytuacji panującej w kraju. Oczywiście przy zachowaniu wszystkich wytycznych Ministerstwa Zdrowia i obostrzeń sanitarnych.

🙂🙃 Za stres w naszym życiu odpowiada poziom stężenia kortyzolu w organizmie. Ten organiczny związek chemiczny nazywany również hormonem stresu, oddziałuje na nasz metabolizm i zatrzymuje sól w organizmie. Jest substancją przeciwzapalną i przyspiesza rozkład kwasów tłuszczowych. Jest nam zarówno bardzo potrzebny, jak i dostarcza nam wiele problemów. Najlepszym rozwiązaniem jest utrzymanie go w stabilnej ilości.

⏱️ Przeprowadzone badania wykazały, że już 20-minutowy spacer, może skutecznie obniżać poziom kortyzolu, który w czasie przeciętnego dnia rośnie i powoduje wzrost naszego stresu.

W poniższym artykule znajduje się szersze wyjaśnienie przeprowadzonych badań. ⬇️
https://naukawpolsce.pap.pl/…/news%2C33521%2Cjuz-20-minutow…

Zachęcamy do aktywnego spędzania czasu. Nadchodzi Wiosna! 💚