787 682 912 fdr@ciosl.pl

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jazzu!!

Louis Armstrong, John Cotrane i wielu innych – jeśli lubisz ich muzykę z pewnością wiesz jak świętować Międzynarodowy Dzień Jazzu.

Data 30 kwietnia jest powiązana z obchodzonym w Stanach Zjednoczonych miesiącem jazzu.

Jego ustanowienie ma na celu podniesienie świadomości społeczności międzynarodowej na temat sztuki jazzu i jej historii. Podkreślenia roli, jaką odgrywa w komunikacji społecznej.

Uznanie dla tego nurtu muzycznego i jego przedstawicieli, którzy wykreowali wiele gatunków i stylów jazzowych oraz zaprezentowanie jazzu jako pięknej muzyki dającej ludziom radość i satysfakcję.

Podgatunki jazzu to między innymi:

Acid jazz, Afrobeat, Bluegrass, Calypso jazz, Free funk, Jam band, Jazz blues, Jazzcore, Nu jazz, Punk jazz, Ska jazz, Soul jazz, Swing revival, Word fusion.

Jazz jest gatunkiem muzycznym, który powstał na przełomie XIX i XX wieku na południu Stanów Zjednoczonych w Nowym Orleanie. Było to połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej. Stanowi kombinację muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

Inauguracja Międzynarodowego Dnia Jazzu miała miejsce w Paryżu 2012 roku. Odbyło się wtedy wiele koncertów i dyskusji prezentujących twórczość : Marcusa Milera, Barbary Hendricks,Hugh Masekeli i innych.

Instrumenty wykorzystywane przez muzyków jazzu to m.in.: saksofon, trąbka, puzon, klarnet, fagot, wiolonczela, skrzypce, fortepian, gitara, kontrabas, perkusja.

W Polsce historia jazzu zaczyna się w latach 20. Pionierem jazzu był zespól Zygmunta Karasińskiego. Pod koniec lat 30. pojawił się swingowy jazz, uprawiany przez big bandy Henryka Warsa, braci A. i H. Goldów, Jerzego Petersburskiego, Szymona Kataszka, Adiego Rosnera. W 1956 roku odbył się Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Sopocie.

Dzień jazzu podobnie jak w zeszłym roku będzie świętowany wirtualnie po tytułem ,,Wiosny Jazzowej”. Będzie można usłyszeć zespół Hermony Trejo, a po nim w projekcie ,,Andrzej Zaucha – Songbook” Janusz Szrom i czołowi przedstawiciele polskiej sceny jazzowej: Paweł Perliński, Andrzej Łukasik i Marcin Jahr.

Zapraszamy do świętowania Międzynarodowego Dnia Jazzu i słuchania tego gatunku muzyki!!!

Jest to doskonała okazja, by go lepiej poznać!