787 682 912 fdr@ciosl.pl

Dziś w ramach cyklu ,,Filia bibliotek poleca ciekawą lekturę” przedstawiamy książkę Jolanty Marii Kaleta ,,Wojna i miłość. Katarzyna i Igor”. Jest to powieść historyczna, jak sam tytuł zdradza o narodzinach i losach wielkiej miłości podczas wojny.

Główną bohaterką jest polska szlachcianka Katarzyna Jaxa-Rawecka, która ma zaledwie siedemnaście lat i zostaje wprowadzona w dorosłe życie szlachty. Podczas jej pierwszego wielkiego balu, zorganizowanego z okazji imienin carowej Aleksandry, zostaje poproszona do tańca przez Igora Kaledina i tańczy z nim cały wieczór…

Droga miłości tych dwojga jest trudna, gdyż przypada na okres wojenny. Dodatkowym utrudnieniem jest to, iż wywodzą się z dwóch różnych światów, frontów wojennych. Poza tym rodzina Katarzyny nie chce, aby córkę podobnie jak ich rodzinę, kuzynostwo rozdzieliły mundury wrogich armii.

Jest to świetna propozycja dla miłośników historii i losów polskich rodów.

Książka napisana w bardzo przystępny sposób. Całą historię poprzedza ,,Niezbędnik historyczny”, który wprowadza nas w czas akcji powieści. Jest to bardzo cenne, gdyż ułatwia czytelnikowi odnalezienie się w zawiłościach historycznych, szczególnie laikom. Znajdziemy także przedstawienie całego rodu Jaxa-Raweckich oraz rodziny hrabiów Kaledinów z Sołowiejki. Autorka zaznajamia nas też z postaciami historycznymi występującymi w powieści. Wszystkie te informacje czytelnik dostaje w krótkiej i zwięzłej formie wprowadzenia w historię Katarzyny i Igora.

Polecamy tą pozycję wszystkim Mieszkańcom. Zaciekawia ona perypetiami bohaterów i niesie z nimi ogrom wiedzy historycznej, która jest naprawdę cenna.

Zachęcamy do przeczytania!

Dostępne są też kolejne tomy tej historii!