787 682 912 fdr@ciosl.pl

Drodzy Mieszkańcy, dzisiaj zagłębimy się w temat nie marnowania czasu. Prokrastynacja! Czy spotkaliście się z takim pojęciem?

Jest to nic innego jak zwlekanie, opóźnienie, przekładanie wszystkiego na później, które ujawnia się w wielu sferach naszego życia!
Na pewno nie jednokrotnie przekładaliście coś na jutro, bo przecież nie jest to aż takie pilne.
Jest to bardzo popularne zjawisko i jeden z największych problemów XXI wieku. Powoduje ono nie tylko, że stajemy się mniej efektywni, ale także obniża się przy tym nasze samopoczucie psychiczne. Odnosimy wtedy takie wrażenie, że coś na nas “ciąży”. Jak to właściwie działa?
Każdego dnia mamy do wykonania wiele zadań, wtedy w naszej głowie pojawia się często hierarchizowanie danych czynności.
Niestety często jest tak, że mimo poukładania wszystkiego w głowach, nagle coś nas odciąga, czas ucieka, a zadania pozostają niewykonane.
Idealnym przykładem będzie tutaj wykonywanie zadań przy komputerze bądź telefonie. Na pewno niejednokrotnie zdarzyło Ci się wziąć telefon do ręki, żeby np. coś sprawdzić, ale w międzyczasie pojawiło się powiadomienie o promocjach w ulubionym sklepie, czy wiadomość i nagle, nasze zadanie schodzi na dalszy plan.
Kiedy braknie nam czasu na dane zadanie, często przekładamy je na następny dzień i tak w kółko.

Takie przekładanie buduje codzienny dyskomfort, stajemy się bardziej rozdrażnieni i może to zacząć wpływać negatywnie na nasze otoczenie.

Nie dajmy się wiecznemu przekładaniu!

Podpowiadamy jak:
Ważna jest samoświadomość, skup się na danym zadaniu 15 minut, zrób 5 minut przerwy i znowu 15 minut pracy. Powtarzaj taki cykl do momentu, aż zadanie zostanie wykonane.
Notatki! Możesz mapować plany, rozpisywać szczegółowe notatki, układać dokładny plan co do minuty.
Hierarchia, najpierw zrób najcięższe zadania, które zajmują najwięcej czasu, a dopiero później bierz się za te dużo łatwiejsze.
Podziel zadania na etapy. Jeżeli ciężko Ci działać ciągiem, zrób to na raty, ale w odpowiednim czasie.

Mamy nadzieję, że powyższe podpowiedzi pomogą Wam w unikaniu zdania – zrobię to jutro!

Powodzenia w rozwijaniu siebie!