787 682 912 fdr@ciosl.pl

#DOSLGrabówka

Dziś w cyklu ,,Ciekawe miejsca w dzielnicy” przedstawiamy krótki zarys historyczny naszej dzielnicy. 📜

🏘️ Grabówka istniała już w XIV wieku jako niewielka, odrębna wieś. W 1385 książę Władysław Opolski nadał ją Klasztorowi jasnogórskiemu jako uposażenie. Wspominał o niej Jan długosz w Księdze Beneficjów ( 1470-1480 ), gdzie nosiła nazwę Grabowa.

🏘️ W czasie rozbiorów była najpierw częścią Ekonomii Częstochowskiej, nadzorowanych przez władze pruskie ( 1793 ), następnie przeszła pod zabór rosyjski ( 1815 ).

🏘️ W 1864 roku Grabówka stała się siedzibą gminy. Obecny budynek przychodni przy ul. św. Rocha, który powstał w 1904 roku był siedzibą tego urzędu. W skład gminy Grabówka wchodziły min. Lisiniec, Kawodrza czy Gnaszyn. Istniała tu papiernia, lokalny browar i destylarnia, cegielnia oraz młyny. Ważne dla ówczesnej społeczności były również szkoły początkowe.

🏘️ W 1868 folwark Grabówka wszedł w skład donacji Władimira Aleksandrowicza ks.Czerkaskiego członka Komitetu Urządzającego i dyrektora Komisji Spraw Wewnętrznych i Duchownych Królestwa Polskiego.

🏘️ W czasie I wojny światowej była pod okupacją niemiecką a po wyzwoleniu w 1918 roku weszła w skład odrodzonego Państwa Polskiego.Zaprojektowano w tym czasie tzw. Kolonię Urzędniczą mającą stanowić zaplecze mieszkaniowe dla Częstochowy.

🏘️ Tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej w 1939 roku w ramach szerokiego planu budowy umocnień obronnych, wybudowano Bunkry dla 7 Dywizji Piechoty z których kilka się zachowało (jeden na Żabińcu, dwa w okolicach cmentarza komunalnego).

🏘️ Grabówka została administracyjnie zespolona z Częstochową i znalazła się w granicach Generalnego Gubernatorstwa w czasie okupacji hitlerowskiej. Granica z Rzeszą przebiegała wzdłuż rzeki Białki ( Żabiniec ).

🏘️ W 1970 roku do Częstochowy przyłączono część Grabówki – Kolonię (granica biegła na ulicy Krzemiennej). Po powstaniu województwa częstochowskiego w 1977 roku dołączono pozostałe tereny.

🏘️ W 1972 powstała dzielnicowa parafia a kościół pw. św. Franciszka z Asyżu w 1987.

A może wy Drodzy Mieszkańcy znacie jakieś ciekawe historie dotyczące dawnej Historii naszej dzielnicy? Podzielcie się nimi w komentarzach.📜

Poniżej znajdziecie więcej informacji o historii naszej dzielnicy:📜

http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_II/779

https://staraczestochowa.pl/index.php?www=Modules%2Fhistoria-czestochowy&akcja=historiaczestochowy&id=3369&fbclid=IwAR2bJ-Ck3D9uglc_Vr8ia0HeF_A8j15vEVwXOE_8T5fhJSDyfrIJkNjCHRY

http://wikimapia.org/#lang=pl&lat=50.841503&lon=19.062138&z=14&m=w&v=2