787 682 912 fdr@ciosl.pl

#DOSLDźbów

Każdy, kto uprawia sport i jest aktywny fizycznie pragnie pozostać sprawny jak najdłużej. Samo bycie aktywnym nie daje nam jednak pewności zdrowego i długiego życia. Do każdej aktywności, którą wykonujemy musimy wprowadzić pewne zasady. Czasami także ograniczają nas uwarunkowania naszego ciała oraz genetyki, które musimy brać pod uwagę określając poziom trudności wykonywanych zajęć. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby dobrze obserwować zmiany, które zachodzą w naszym ciele. Skupmy się dzisiaj na naszych kolanach!

Kolano to bardzo ważna część ciała układu szkieletowego człowieka, a zarazem bardzo krucha i narażona na wiele obciążeń. Wielu sportowców kończyło karierę po utracie pełnej sprawności w tej części naszego ciała. Dla naszego dobra ważne jest, aby pamiętać o profilaktyce, która uchroni przed kontuzją. Należy także wzmocnić mięśnie stabilizacyjne nogi, tak aby wzmocnić stabilność podczas poruszania się. Jeżeli kontuzja już wystąpiła, wzmacnianie mięśni jest obowiązkowe!

Przy poważnych problemach z kolanami należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ortopedą oraz profesjonalnym fizjoterapeutą. Nie zapominajmy jednak o tym, że w pierwszej kolejności sami musimy zadbać o swoje zdrowie, dlatego zwracajmy uwagę na:
bóle kolan oraz jego okolic
nadmierne obciążenia spowodowane nadwagą
pracę z mięśniami stabilizacyjnymi kolano
obserwacja stanu „technicznego” kolana
nadmierny wysiłek fizyczny obciążający stawy

Więcej o tych najistotniejszych uwarunkowaniach, które kształtują zdrowie naszego kolana dowiecie się w poniższym artykule. Zachęcamy również do lektur związanych stricte z odpowiednim wykonywaniem ćwiczeń wzmacniających kolano oraz stosowanie się do zaleceń profesjonalnych trenerów personalnych.
http://polskabiega.sport.pl/…/56,105610,19887731,6…

Uprawiaj zdrowy sport i dbaj o swoje ciało.