787 682 912 fdr@ciosl.pl

#DOSLBłeszno

Czy ktoś dzisiaj wyobraża sobie życie bez Internetu? 🌐Internet z jednej strony umożliwił społeczeństwu błyskawiczny dostęp do wielu📑 informacji z kraju i 🌍ze świata, otworzył nowe drogi rozwoju, 📨edukacji czy rozrywki, a popularność serwisów społecznościowych stała się naturalną alternatywą dla tradycyjnych metod komunikacji. Kto z Was pamięta 📞 numer 202122 modemów TPSA i specyficzne bzyczenie, pierwsze portale Gadu-Gadu, pierwsze magazyny komputerowe czy internetowe gry? Dla części z Was to historia, dla starszego pokolenia sentymentalna retrospekcja.

W przypadającym dziś,🌐 dniu Internetu, pragniemy przybliżyć 🗺️historię internetu, która nie jest wcale tak odległa.

📡Pierwsze węzły sieci ARPANET powstały w 1969 r. i tę datę uznaje się za początki Internetu.

📡W 1970 r. powstała sieć w Wielkiej Brytanii, a rok później kolejna w Stanach Zjednoczonych – Merit Network.

📡W Polsce natomiast, w roku 1991, na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, został wysłany pierwszy w Polsce📧 e-mail. Prędkość Internetu sięgała wtedy jedynie 10 kb/s.

📡W styczniu 1992 roku w Polsce było 2 tys. internautów, a do 1994 roku Internet był prawie wyłącznie siecią akademicką, jej jedynym operatorem była Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

📡Przełom nastąpił w 1996 roku, kiedy mogliśmy korzystać z Internetu za pomocą modemu telefonicznego TPSA. Szybkość połączenia wynosiła do 56 kb/s, a specyficzny dźwięk łączenia wielu z nas pamięta do dziś.

📡W tamtych czasach, Internet był bardzo drogi, dlatego standardem było zarywanie nocek (ze względu na tańszą taryfę nocną) i to często w ☕kafejkach internetowych.

📡W 1999 roku TPSA wprowadziła pilotażowo SDI, czyli usługę stałego dostępu do Internetu, która pozwoliła na nieograniczone, nielimitowane połączenie z siecią, bez konieczności każdorazowego dodzwaniania się.

📡Rok później pojawiła się Neostrada TP, oparta na technologii ADSL, która gwarantowała stały dostęp do Internetu bez konieczności blokowania linii telefonicznej – jest to milowy krok w rozwoju polskiego Internetu.

📡Obecnie Internet w Polsce, podobnie jak i na całym świecie, stale przyspiesza, głównie za sprawą światłowodów, których sieć w naszym kraju nieustannie się poszerza.

📡Według badań GUS – w 2015 roku 54 % Polaków już prawie codziennie korzystało z Internetu, w 2016 roku – co najmniej jeden 💻komputer znajdował się w 80,1 % gospodarstw domowych, natomiast we wrześniu bieżącego roku z Internetu w Polsce korzystało 81 % populacji, czyli już 27,7 mln osób (14,1 mln kobiet oraz 13,6 mln mężczyzn), przy czym większość na 📱urządzeniach mobilnych.

Ciekawostki :

🌐W 1995 roku na Politechnice Gdańskiej, czterech młodych naukowców utworzyło katalog ciekawych adresów internetowych – tak powstała Wirtualna Polska.

🌐W 1996 roku Roman Kluska opracował w Krakowie podstawy portalu OptimusNet czyli Onet-u.

🌐13 grudnia 1999 roku – ruszył portal aukcyjny Allegro.pl

🌐Pierwszy wirtualny bank – mBank, został założony 26 listopada 2000 roku.

🌐11 listopada 2006 roku – zadebiutował portal Nasza-klasa.pl

🌐4 maja 2008 roku – pojawiła się polska wersja portalu Facebook.

Jesteśmy dla Was pod nr tel.: 📱572-376-696

#zostajemywkontakcie