787 682 912 fdr@ciosl.pl

#DOSLBłeszno
Dbamy o Wasz rozwój osobisty – dziś temat osobowości!

Wśród psychologów od dawna toczy się dyskusja o tym czy to geny, czy środowisko mają większy wpływ na osobowość człowieka. Człowiek jest tak złożoną postacią, że chyba nigdy nie poznamy go tak naprawdę do końca. Jednak powoli przekonujemy się, że jeśli chodzi o kwestię osobowości i wpływów na nią, większą role odgrywają geny.

Przełomem było odkrycie neuroplastyczności mózgu, czyli możliwości kształtowania nowych zachowań, cech i nawyków nawet w dorosłym życiu. Odkrycie to pokazało, że to od naszego mózgu zależy, jakie będą nasze zachowania i nawyki. Oczywiście można na nie wpływać z zewnątrz, jest to jednak bardzo trudne, a zmiany następują często sztucznie i na krótki okres czasu.

Reasumując, osobowości diametralnie nie zmienimy. Możemy jednak przyjrzeć się cechom, które nam przeszkadzają i zastanowić się, czy są sytuacje, kiedy one są nam przydatne lub dla nas korzystne, a kiedy są utrudnieniem.
Zawsze możemy coś zmienić w sobie

Zaakceptujmy jednak nasze cechy, świadomość ich posiadania sprawi, że zaakceptujemy samych siebie, a to najważniejszy krok w kierunku nowych zmian.

Więcej o tym temacie możecie dowiedzieć się z artykułu:
https://perso.in/…/czy-i-jak-mozna-zmienic-swoja…/