787 682 912 fdr@ciosl.pl

#DOSLLisiniec

📰 Dziś zachęcamy Was do zapoznania się z artykułem psycholog Ewy Jarczewskiej – Gerc w którym porusza temat walki ze stresem.

📰 O stresie mówi się i pisze bardzo wiele, ale nie oznacza to, że ludzie odczuwają go słabiej.

📰 Hans Seyle pierwszy badacz zjawiska stresu postulował istnienie związku między nim, a chorobami somatycznymi.

📰 Uważał, że nieumiejętne radzenie sobie z tym zjawiskiem prowadzi do wyczerpania organizmu.

📰 Kiedy stres zaczyna dominować nad Naszym życiem czujemy, że nie mamy zasobów do radzenia sobie z codziennymi sprawami.

📰 To właśnie ten moment, kiedy staje się zagrożeniem i przejmuje kontrolę nad Nami.

Czas wtedy wdrożyć zmiany w życiu. Jak to zrobić w praktyce? 😀

Wśród wielu propozycji wyróżnia się model Johna Ardena model ziaren życia- SEEDS. 💡

SEEDS to ziarna życia odnoszące się do pięciu obszarów funkcjonowania człowieka. 💭

🧠 S- social suport to obszar odnoszący się do Naszych relacji społecznych. Kontakt z drugim człowiekiem wpływa na chemię Naszego mózgu. Krótka rozmowa podnosi poziom oksytocyny zwanej hormonem miłości, daje nam poczucie wsparcia społecznego.

🧠 E- exercise to obszar dotyczący Naszych działań związanych z aktywnością fizyczną. Mózg, aby dobrze się rozwijał, regenerował, potrzebuje ruchu i to pełnego wysiłku. Regularne ćwiczenia opóźniają procesy starzenia i wydłużają życie, obniżają poziom stresu, rozładowują nadwyżki hormonów powodujących w nas lęk.

🧠 E- education to obszar dotyczący regularnej aktywności umysłowej. Regularna aktywność umysłowa jest kluczem do naszego zdrowia, chroni Nas przed pojawieniem się chorób zwyrodnieniowych mózgu takich jak demencja. Uczenie się wiersza na pamięć poprawia Naszą uwagę, pamięć, ale także wrażliwość i empatię.

🧠 D- diet to obszar dotyczący naszej diety. Znane jest Nam na pewno przysłowie „jesteś tym, co jesz”. Dlatego ważne jest, aby spożywać 5 posiłków dziennie. Dieta powinna być również bogata w owoce i warzywa.

🧠 S- sleep, czyli odpowiedni długi, regularny sen. Brak snu powoduje problemy w gospodarce hormonalnej organizmu, stajemy się nerwowi i trudniej Nam panować nad emocjami.

Nadchodzi wiosna – to czas porządków, oprócz tych w domu, warto posprzątać także w swoim życiu. Może się okazać, że szczęście i zdrowie jest bliżej niż Nam się wydaje. 💚

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zachęcamy Was do zapoznania się z artykułem:

https://psychologkusmider.pl/bez-kategorii/piec-podstawowych-obszarow-tzw-ziarnach-zycia-czyli-seeds/?fbclid=IwAR1vsjpPhbkoJnY7LmiLF3zo5P4mc0rznlYbTbyJcHTpYUULmDaJQxmHZII

Jesteśmy dla Was! 📞 tel 572 377 071