787 682 912 fdr@ciosl.pl

#DOSLBłeszno
Drodzy Mieszkańcy, czy wiedzieliście o zamku na Błesznie?

Zamek znajduje się przy zbiegu ulic Szkolnej i grobli. Teren tam jest podmokły i przez wielu nazywany bagnem, na który w latach 90-tych odkryto pozostałości po gotyckim zamku. Jedyne wzmianki na temat zamku istnieją w dokumentach z XIV wieku. Wynika z nich, że zamek należał prawdopodobnie do rodu Bielów herbu Ostoja. Z zamkiem związana jest legenda, którą znają nieliczni Mieszkańcy Częstochowy.

,,Dawno temu Błeszno było oddalone o 2 km od Częstochowy, od której dzieliła go jeszcze wieś Raków. Legenda mówi, że tamtejszym zamkiem władał bogaty i dumny rycerz, który często wspierał swoim wojskiem króla.
W zamku była duża kaplica, bowiem rycerz był bardzo pobożny. Pewnego razu między władcą a rycerzem doszło do konfliktu, który wywołał bunt. Wysłane przez króla wojska zostały pokonane przez prywatne oddziały pana na Błesznie. Ten uniósł się pychą – swoim podwładnym i jeńcom oświadczył, że jest równy Bogu. W tym momencie rozwarła się ziemia i pochłonęła zamek i jego mieszkańców. Następnie miejsce to zostało zalane przez wodę. Powstało bagno, na którym czasem ciemną nocą można zobaczyć płomyki. Są to dusze rycerza-bluźniercy i jego sług.”
źródło: https://zamkomania.pl/bleszno.php

Niestety w 2002 roku właściciel działki, na której znajduje się zamek, rozpoczął przygotowania do zabudowy gruntu. W efekcie czego grodzisko zostało praktycznie całe zniszczone przez pracę spychacza. Prace zostały jednak przerwane, ponieważ służby konserwatorskie nie zgodziły się na prace budowlane w rejonie grodziska.

Jeżeli wiecie co dalej dzieje się z ,,Zamkiem na bagnach” lub znacie inne opowieści o jego historii – dajcie znać w komentarzu.