787 682 912 fdr@ciosl.pl

🪐 Drodzy Mieszkańcy dzisiaj chcemy Wam zaprezentować pasję jednego z mieszkańców dzielnicy Podjasnogórska – astronomię! 🚀

💫 Czym jest astronomia?

🌘 💫 Według podstawowej definicji astronomia to nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem ciał niebieskich (gwiazd, planet, komet, mgławic, gromad, galaktyk) oraz zjawisk, które zachodzą poza ziemią, jak również tych zachodzących w jej atmosferze.

🌘👨‍🚀 Pan Janek odkrył astronomie będąc dzieckiem, kiedy mama przyniosła do domu ulubione czasopismo i wypadła z niego mapa nieba. Zaczął wtedy szukać informacji jak jej używać, co można znaleźć na niebie gołym okiem. Zaczął też zarażać swoją pasją kolegów z klasy. Wraz z grupką kolegów coraz bardziej interesowali się tym co dzieje się na niebie, szukali wspólnie gwiazdozbiorów i widocznych planet. Jak sam mówi – żeby zacząć interesować się astronomia nie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy dobra lornetka, dużo cierpliwości i trochę artykułów czy książek na ten temat.

👨‍🚀🛰️ Kilka porad od pana Janka jak zacząć interesować się tym, co dzieje się na niebie:

🌠 Na początek kup dobrą lornetkę i niewielkiej mocy latarkę diodową z czerwonym światełkiem.

🌠 Zacznij obserwować wieczorne niebo w miejscu gdzie jest trochę ciemniej. Na początek obserwuj tylko najbardziej widoczne gwiazdy.

🌠 Kup atlas lub mapę nieba. Mapkę możesz też zrobić własnoręcznie w domu. Poniżej znajdziesz potrzebne materiały i instrukcje do wykonania jej. 👇

https://www.as.up.krakow.pl/edu/warsztaty/materialy/instrukcje/Obrotowa_Mapka_Nieba.pdf 🌠 Przy pomocy mapy lub atlasu nieba próbuj łączyć widoczne na niebie gwiazdy w całe gwiazdozbiory. Zacznij od tych prostych jak wielki i mały wóz, wyznaczenie gwiazdy polarnej.

🌠 Próbuj też tworzyć własne gwiazdozbiory z widocznych na niebie punktów. Być może uda ci się, przypadkiem trafić na istniejącą już, mało znaną konstelację.

🌠 Pamiętaj, że niebo o każdej porze roku i dnia wygląda zupełnie inaczej. Sprawdzaj na mapie nieba jaki gwiazdozbiór może o danej godzinie pojawić się na niebie i spróbuj go znaleźć.

🌠Jeżeli interesuje Cię ten temat zachęcamy też do odwiedzania strony Astronomia24, gdzie codziennie znajdziesz nowe ciekawostki dotyczące astronomii oraz aktualne zdjęcia satelitarne nieba i atmosfery. 👇

https://www.astronomia24.com/news.php

🪐 To co lornetki w dłoń, ciepłe ubranie na siebie i idziemy na balkon obserwować wieczorne niebo?